Красивото градче Таормина е разположено на източния бряг на остров Сицилия, на пътя между Месина и Катания и на около 40 км от вулкана Етна. От връх Монте Тауро се открива панорамна гледка към Йонийско море.
През древността градът е носил името Тавроменион или Тауромениум. Последователно е владян от гърци, римляни, византийци и араби. Разрушен е от арабското нашествие в края на X век и построен отново през XIII. Днес в архитектурата на Таормина може да се види уникално съчетание на римска, гръцка и средновековна архитектура. Градът предлага очарователна смесица между богата история, слънчеви плажове и градска красота. Векове наред Таормина е бил важно кръстовище на пресичащи се културни и търговски пътища на стария свят. Славата му на курортно селище идва след като тук редовно започват да идват личности като Оскар Уайлд, Мопасан, Стайнбек, Труман Капоти, Гьоте, Александър Дюма. От града има изграден кабинков лифт до морския курорт Мазаро, разположен в подножието на хълма. Сред забележителностите на Таормина са: древният римски театър, изграден върху останките от гръцкия такъв, Дуомото, Часовниковата кула, площад "9 април", църквите "Св. Екатерина " и "Сан Джузепе", портите Медина и Катания, градините "Вила Комунале", замъкът Моло и др. На 9 юли се чества празникът на града и се почита Свети Панкраций. В негова чест е построена старинна черква в бароков стил. На този празник из града се обикаля с огромна статуя на светията. Друго интересно събитие е филмовият фестивал, който се провежда в града ежегодно. Херкулан, Помпей и Стабий - градове, намиращи се в подножието на Везувий, които са били затрупани от дебел пласт пепел и лава, след изригването на вулкана през 79 г.
Случайно открити през 1748 г. останките от някогашните богати градове стават обект на големи, в началото хаотични разкопки, които продължават и до днес. Благодарение на тях са открити градските стени (V-IV в. пр. н.е.), форумът, храмове, театри, палестри, терми, богати домове на патриции (III-I в. пр. н.е.), украсени със скулптури и ценни стенописи. От сведенията, получени при археологическите изследвания учените разкрили извънредно интересни данни за методът, който е бил използван при строежа на древните сгради, а също така за бита и нравите на хората по това време. Херкулан се e намирал много по-близо до кратера на Везувий, отколкото Помпей Въпреки това, градът успява да се спаси от първоначалната “атака” от изхвърлената при вулканичното изригване тефра, тъй като се намирал в противоположната посока, спрямо тази, на която е духал вятърът. Смъртоносният облак от газ и пепел се насочва към Помпей, като обрича на гибел жителите му. На следващата вечер Везувий отприщва пълната си ярост към до голяма степен вече евакуиралия се съседен град Херкулан. Бедствието е страховито, множество обществени сгради, частни домове и площади са напълно унищожени. При последвалите разкопки, археолозите откриват непокътнати сгради, дървени мебели и дори плодове, хляб и други елементи в канализацията. Те също така откриват около 300 скелета, което доказва, че градът не е бил напълно евакуиран, както сее смятало преди това. За разлика от Помпей, по-голямата част от Херкулан все още предстои да бъде допълнително изследвана и съответно разкрита при разкопки. Една от Най-впечатляващите сгради в Херкулан е луксозна вила, наречена “Villa dei Papiri”. Наречена е така, заради намерените там библиотеки с папируси, изписани на гръцки и латински. Предполага се, че тази вила е принадлежала на Луций Калпурний Пизон Цезонин – известен и изключително влиятелен политик на късната римска Република, чиято дъщеря е била омъжена за Юлий Цезар. Вилата се простира на огромна площ, с изключителна гледка към морето, четири тераси и единствената антична библиотека, оцеляла днес. |
От автора
Писането е моят начин дам на света частица от себе си. Categories
All
Архив
March 2024
|